Viktor Bajus

Domov » Our Team » Viktor Bajus

Odtrhli ťa od pôdy, zobrali ti minulosť, zničili ti všetko, čo ti bolo vlastné, no ty aj napriek tomu sa jedného dňa prebudíš a všetko napravíš.

Pretože ty si môj syn a ja som ti dal slobodu, aby som všetkým bytostiam vo vesmíre dokázal, že moje dielo je dokonalé.

Nebudem zasahovať do premeny tvojej, pretože takto by som im dal za pravdu.

 

Bolo to potom, ako sme sa s celou triedou vybrali zbierať odpadky okolo školy. Mal som vtedy šesť rokov. Moji starí rodičia, prastarí rodičia a tiež ich rodičia boli farmári. Môj otec a mama pracovali v meste a ja som vyrastal na sídlisku. Moja túžba v detstve po psovi a prírode bola taká silná, že som denne strávil mnoho preplakaných chvíľ v detskej izbe. Moji rodičia snívali o dome celé moje detstvo. Keď sa im konečne sen splnil, bol som už dospelý a išiel si už vlastnou cestou. Naštastie sme mohli leto tráviť u starých rodičoch na dedine, kde pestovali zeleninu a chovali zvieratá na záhrade za domom. Práve tam som bol šťastný. Moja cesta smerovala od základnej školy stále inou cestou hľadania svojej podstaty bytia. Ako správny záhradník som pestoval všetko a všade, kde to len bolo možné, nech už som bol kdekoľvek.

V 23 rokoch som odišiel bývať na samotu do lesa, kde som pestoval zeleninu a obilie bez použitia akýchkoľvek postrekov. Podarilo sa mi vypestovať kvalitnú úrodu, avšak bez finančného zisku. O pár rokov sme s kamarátom založili záhradu v horách v Španielsku. Po počiatočných úspechoch v zime a na jar nám však silné slnko spálilo všetku úrodu. O pár rokov neskôr som začal pestovať zeleninu biologickým spôsobom vo fóliových krytoch. Opäť to však skončilo finančným neúspechom, avšak podarilo sa mi vytvoriť na ploche 2400 m2 ucelený ekosystém, ktorý skvele fungoval. Po každom pestovateľskom finančnom neúspechu som pár rokov robil niečo iné. Možno preto, aby som zabudol, možno preto, aby som sa finančne spamätal. Avšak túžba dokázať, že je to možné ma stále donútila to zopakovať. Štrnásť mesiacov myslenia na cestách a v samote mi pomohlo nájsť tú vetu v svojich spomienkach.

“Mami už viem, čo chcem robiť, až budem veľký”.

Ďakujem za to a týmto prosím všetkých rodičov, aby sledovali svoje deti po čom túži ich detské srdiečko, aj keď sa vám ich myšlienky zdajú akokoľvek nepredstaviteľné. Ušetríme im tým mnoho času a sklamania. Pretože práve naše deti sú naša budúcnosť a práve oni majú tú moc niečo zmeniť v tomto živote k lepšiemu. Preto je na nás, aby sme im zanechali Zem v lepšom stave, ako sme prebrali po svojich rodičoch.

Pochopil som, že mojim poslaním je posúvať svoje vedomosti ďalej. Že písaním článkov o prírode a ekologickom pestovaní pomôžem ľuďom i prírode samotnej a že predajom biologických hnojív a postrekov sa aj uživím. Preto sme s manželkou zriadili e-shop Ekočlovek a pustili sa do podnikania. Dnes to už je 5 rokov od otvorenia a my sa stále zlepšujeme a posúvame vďaka vám ďalej. Ďakujeme

Deti Zeme a nebies spojte sa. Vytvorte planétu, kde všetci budú žiť v raji.

—  Ekočlovek